Денне світло, енергозбереження та екологія

Проєкт нової середньої школи в Клаусі, Австрія, був створений, щоб замінити стару, існуючу школу. Важливими керівними принципами для дизайнерів компанії Dietrich | Untertrifaller були енергоефективність, час виконання та обмежений бюджет. Будівля була побудована лише за 18 місяців після визначення переможця конкурсу. На прискорення графіка та оптимізацію витрат при збереженні високої якості проєкту та високих стандартів, значною мірою вплинули компактна організація програми та збірні конструкції.

Побудована з дерева, школа споживає менш ніж 15 кВт-год/м2 енергії на рік, і є першою школою в Австрії, яка відповідає суворим правилам федеральної землі Форарльберг для пасивних будинків.

56 "світлових пірамід" пропускають світло до зали

Вартість будівництва нової школи була лише на 3% вищою, ніж при будівництві стандартної будівлі, а витрати на електроенергію були знижені на 70% порівняно зі старою будівлею школи при збереженні внутрішнього комфорту та гарного мікроклімату в приміщенні.

Архітектурний дизайн школи в Клаусі поєднує в собі екологію з енергозбереженням, комфорт користувачів та внутрішній клімат, а також архітектурні деталі та візуальне сприйняття. Для молодих людей, які ними користуються, класи та коридори енергоефективної дерев'яної будівлі пропонують багато свободи та оптимальне денне освітлення. Нова школа та багатоцільовий зал будувалися у два етапи, з інтервалом у десять років. Просторова концепція L-подібної будівлі включає в себе три основні функції: школа, спортивний зал і бібліотека.

На другому етапі будівництва, замість існуючого спортивного об'єкта, було збудовано новий спортивний об'єкт. До двоповерхової спортивної зали та триповерхового багатоцільового приміщення (де розміщуються дитячий садок, клуби та заходи) можна потрапити з будівлі школи, пройшовши під піднятою бібліотекою, що дозволяє захистити їх від стихії.

Зовнішній вигляд спортивної зали змінюється зі зміною освітлення
Розташована прямо на головній дорозі, школа вимагала міцної й прозорої конструкції будівлі, яка була б орієнтиром. L-подібна будівля трохи віддалена від вулиці, а її широкий південний фасад окреслює внутрішній дворик. Двоповерхове засклене сполучне крило акустично ізолює класні кімнати та ігровий майданчик. З боку вулиці будівля повністю закрита стіною з дерев'яним облицюванням, але внутрішні приміщення дозволяють безперешкодно проникати денному світлу і дивитися на небо.
Денне світло, що проникає до спортивної зали
Зміна денного освітлення в залежності від часу доби та пори року
Решітка з клеєного бруса підтримує дах над залою й одночасно пропускає денне світло. Між кесонами на даху архітектори вставили 56 "пірамід денного світла", виконаних з березової фанери, кожна з яких має нагорі вікно VELUX для плаского даху.
Сусідні піраміди мають різні поперечні перерізи, завдяки чому денне світло рівномірно розподіляється по всій залі, незалежно від того, де на небі знаходиться сонце. Деякі вікна VELUX для плоского даху можуть відкриватись за допомогою електроприводу, що робить їх важливою частиною вентиляційної конструкції будівлі.

 

Інноваційність будівлі та унікальна атмосфера внутрішніх приміщень були визнані, а архітектори отримали нагороди: National Award for Architecture and Sustainability, Timber Construction Award Vorarlberg та Energy Globe Vorarlberg.

Адреса: Трейтштрассе 17, Клаус, Австрія (Treietstrasse 17, Klaus, Austria)
Клієнт: Місто Клаус
Проєктне бюро: Dietrich | Untertrifaller, Bregenz
Аналіз денного світла: teamgmi, Schaan